توسعه

تشریح Product Backlog در توسعه چابک نرم افزاری، اسکرام (scrum) بخش اول

تشریح Product Backlog در توسعه چابک نرم افزاری، اسکرام (scrum) بخش اول

همانطور که در مطلب قبلی در مورد اسکرام توصیحاتی داده شد : Product Backlog نامی است که به بانک اطلاعاتی نیازمندهای عملیاتی و غیر عملیاتی کل یک پروژه اطلاق می‌شود و در حقیقت مجموعه‌ای اولویت بندی شده از نیازمندی‌های سطح بالای سیستمی است که در نهایت بایستی انجام و تحویل داده شود. در این مطلب Product Backlog را بطور کامل شرح خواهیم داد.

مشاهده مطلب
معرفی سریع توسعه چابک نرم افزاری، اسکرام (scrum)

معرفی سریع توسعه چابک نرم افزاری، اسکرام (scrum)

یکی از متدهای معروف توسعهٔ چابک نرم‌افزار، Scrum است که بر مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری تأکید دارد. اسکرام، اختصاصاً برای کنترل پروژه نرم‌افزار استفاده می‌گردد، همچنین امکان استفاده از این روش در نگهداری و پشتیبانی نرم‌افزار به عنوان برنامه و خط مشی عمومی وجود دارد. این روش در سال ۱۹۸۶ بعنوان یک خط مشی جدید برای تولید نرم‌افزارهای تجاری که باید قابلیت سرعت در تولید و انعطاف‌پذیری را داشته باشند، عرضه گردید. در این مطلب به معرفی سریع این متد می پردازیم.

مشاهده مطلب
معرفی سریع توسعه نرم‌افزاری چابک (agile)

معرفی سریع توسعه نرم‌افزاری چابک (agile)

توسعه چابک نرم‌افزار یا توسعه نرم‌افزاری چابک گروهی از متدهای توسعهٔ نرم‌افزار مبتنی بر تکرار و به شکل تدریجی است که در آنها، راه‌حل‌ها از طریق خودسازمان‌دهی و همکاری بین تیم‌های مختلف کاری، انجام می‌شوند. این روش برنامه‌ریزی تطبیقی، توسعه و تحویل تکاملی و رویکرد زمان بسته‌بندیِ تکرارشونده را ارتقا می‌بخشد و پاسخ‌های سریع و انعطاف‌پذیر برای انجام تغییرات را تقویت می‌کند. در واقع چابک‌سازی یک چارچوب مفهومی است که پیش‌بینی تعاملات در سراسر چرخهٔ توسعه را بهبود می‌بخشد.

مشاهده مطلب
از placeholder استفاده نکنیم!

از placeholder استفاده نکنیم!

خصیصه placeholder در html یک یا چند کلمه توضیح کوتاه دلخواه است که زمانی که فیلد خالی است به کاربر در وارد کردن اطلاعات داخل فیلد کمک می‌کند. در واقع یک نوع راهنمای متنی داخل خود فیلد خالی ست که به کاربر کمک می‌کند چه نوع اطلاعاتی را در فیلد وارد نماید و به محض تایپ کردن کاربر در فیلد مخفی می‌شود.

مشاهده مطلب
Sass چیست و فواید استفاده از آن نسبت به css (بخش‌سوم)

Sass چیست و فواید استفاده از آن نسبت به css (بخش‌سوم)

در بخش اول و بخش دوم مطلب در مورد sass و ۵ فایده آن (متغیرها، امکان نوشتن کدهای تو در تو، قابل استفاده مجدد، دستورالعمل Import و مخلوط کن ها Mixins) صحبت کردیم. در بخش سوم (و آخر) این سری از مطالب به ادامه توضیح فواید sass می پردازیم و در طی آن مثال هایی را جهت واضح تر شدن آن خواهیم زد.

مشاهده مطلب
Sass چیست و فواید استفاده از آن نسبت به css (بخش‌دوم)

Sass چیست و فواید استفاده از آن نسبت به css (بخش‌دوم)

در بخش اول در مورد Sass و یکی از مزیت های آن صحبت کردیم. در این بخش به ادامه فواید استفاده از Sass (امکان نوشتن کدهای تو در تو ، قابل استفاده مجدد (Partials)، دستورالعمل Import، مخلوط کن ها (Mixins)) می پردازیم و مثال هایی از هر کدام را بررسی می کنیم.

مشاهده مطلب
Sass چیست و فواید استفاده از آن نسبت به css (بخش‌اول)

Sass چیست و فواید استفاده از آن نسبت به css (بخش‌اول)

اگر شما از یک متخصص فرانت اند در مورد کدهای css سوال کنید خواهد گفت که تکرار نوشتن کدهای css برای قالب وبسایت در طولانی مدت برای او خسته کننده می شود. از این رو به وجود آمدن پیش پردازنده های css مشکل نوشتن کدهای تکراری و همچنین توسعه و ویرایش کدهای css را حل کرد.

مشاهده مطلب

تجربه کاربری

فرایند های تجربه کاربری در طراحی وب سایت (بخش سوم)

فرایند های تجربه کاربری در طراحی وب سایت (بخش سوم)

فرایند های تجربه کاربری در طراحی وب سایت بخش سوم بعد از گذراندن مراحل جمع آوری اطلاعات ، تحلیل و آنالیز اطلاعات ، طراحی و پروتوتایپ های مختلف ، پیاده سازی توسط تیم توسعه دهنده نوبت به تست و آزمایش سایت می رسد. در این مرحله با توجه به روش های مختلف و نیازی که پروژه دارد فاز تست و آزمایش شروع می شود

مشاهده مطلب
فرایند های تجربه کاربری در طراحی وب سایت (بخش دوم)

فرایند های تجربه کاربری در طراحی وب سایت (بخش دوم)

پس از جمع آوری و تحلیل اطلاعات که بخشی اساسی وپایه ای برای تجربه کاربری می رسد نوبت به فرایند های طراحی می شود در این مرحله پس از جمع اوری اطلاعات بدست آمده نوبت به فاز طراحی و پروتوتایپ می رسد. در این بخش به صورت متداول مراحلی که در ارتباط با طراحی هستند شروع می شود . در زمانی که به صورت کافی و جامع اطلاعات دسته بندی شده اند می توانیم مرحله به مرحله طراحی و فاز های مورد نیاز آن را شروع کنیم

مشاهده مطلب
فرایند های تجربه کاربری  در طراحی وب سایت (بخش اول)

فرایند های تجربه کاربری در طراحی وب سایت (بخش اول)

هدف از این پست آشنایی کلی از فرآیند های تجربه کاربری می باشد. تعاریف مختلفی از فرآیند های تجربه کاربری از دید افراد بزرگ ارائه شده است. معمولا نام و تعداد بخش ها در تعاریف مختلف متفاوت است..همانطور که قبلا هم بررسی کردیم تجربه کاربری به صورت کلی خطی نیست و به صورت یک چرخه پایان ناپذیر به کار خود ادامه می دهد. مراحلی که به صورت کلی در یک چرخه تجربه کاربری در طراحی وب سایت در نظر گرفته می شود

مشاهده مطلب
سه کلید موفقیت در تجارت : کاربر، کاربر، کاربر!

سه کلید موفقیت در تجارت : کاربر، کاربر، کاربر!

در پست های قبل به صورت کامل در مورد تعریف تجربه کاربری صحبت کردیم .در این پست به ماهیت و هدف اصلی تجربه کاربری می پردازیم. با این که تجربه کاربری جزو مهم ترین و پایه ای ترین بخش یک سیستم می باشد. شاید بتوان گفت در ایران به صورت جامع و صحیح تجربه کاربری به کار گرفته نمی شود دلایل زیاد و مختلفی دارد .شاید بحث زمان ، هزینه، باور به اهمیت تجربه کاربری از مهم ترین چالش های روزمره تجربه کاری باشد . اما یکی از چالش های موجود در اجرای تجربه کاربری بحث بدست آوردن اطلاعات صحیح می باشد.با توجه به پست های قبلی به این نتیجه رسیدیم که باید از کاربران جمع آوری اطلاعات کنیم. این مسله که در نظر بسیاری از طراحان رابط کاربری نا مرسوم ویا حتی غیر ضروری می باشد مهم ترین بخش پروژه باشد....

مشاهده مطلب
تجربه کاربری چیست (بخش سوم)

تجربه کاربری چیست (بخش سوم)

امروزه در میان کلام بسیاری از افراد تجربه کاربری شنیده می شود .دانشی که در واقع باعث مهندسی کسب و کارها و تخصصی کردن طراحی های لازم در دنیای ما شده است. امروزه هر کمپانی ، شرکت ، تجارت، استارتاپی که به صورت حرفه ای و بزرگ فعالیت می کنند نمیتوانند بدون طراح تجربه کاربری به کار خود ادامه دهد در بخش های قبل تعریف و مثال های تجربه کاربری را بیان کردیم بسیاری از افراد تجربه کاربری را یک مدل توسعه نرم افزار به صورت خطی در نظر می گیرند که دارای انتها است اما در واقع این چنین نیست . کلا فرآیند های تجربه کاربری به صورت چرخشی و ادامه دار به کار خود ادامه می دهند و با پایان یافتن یک حلقه ، حلقه جدید شروع به کار می کند و همچنان به کار خود ادامه می دهند تا سیستم راندمان و بازدهی بهتری داشته باشد و این چرخه هیچگاه نمی ایستد.

مشاهده مطلب
تجربه کاربری چیست (بخش‌دوم)

تجربه کاربری چیست (بخش‌دوم)

. آدم ها تمایلات بیشتری برای راحتی در انجام کار های خود و کارهای روزمره در دنیای دیجیتال دارند . از همه مهم تر بحث رقابت در بازار و کسب و کار جای پای خوبی در فضای مجازی و دنیای دیجیتال باز کرده است. همه این موارد دست به دست هم می دهند تا شما بهترین سرویس های اینرتنی را برای کارهای خودتان انتخاب کنید. به عنوان مثال می خواهید یک کالای دیجیتال خریداری کنید. در ساده ترین حالت از فروشگاه اینترنتی شروع به جستجو محصول ، مقایسه ویژگی ها و بررسی قیمت مورد نظر کالای خودتان اقدام می کنید. البته هنوز هم بسیاری از افراد سیستم های سنتی را برای استفاده ترجیح می دهند و پس از جستجو و بدست اوردن اطلاعات از روش های قدیمی استفاده می کنند ولی شما وضعیتی را درنظر بگیرید که می خواهید از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید . بحث نام فروشگاه، قدمت و تاریخچه آن از فاکتور های قدیمی کسب و کار های سنتی و مدرن است. اما همه ویژگی ها به این موارد خلاصه نمی شود که شما بتوانید از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید.

مشاهده مطلب
تجربه کاربری چیست

تجربه کاربری چیست

همه ما در تعاملات روزمره خود تجربه های زیادی را درک و یا حتی منتقل می کنیم . تجربیاتی که در استفاده از سرویس ، سیستم و یا یک محصول بدست می اوریم .این تجربیات شامل پیدا کردن سریع یک بسته شکلات با نام و طعم دلخواه خودمان از یک فروشگاه بزرگ است. ولی آیا تا به حال با خودمان فکر کرده ایم که همه تجربیات که خوشایند برای ما بوده اتفاقی نیست ؟ تجربه کاربری (User Experience ) که به صورت مخفف UX نیز نوشته می شود .نامی به نسبت تازه که به طور تدریجی در میان صحبت های ایرانی ها شنیده می شود .

مشاهده مطلب

رابط کاربری

ابزارهای کاربردی طراحی رابط کاربری در وب (بخش اول)

ابزارهای کاربردی طراحی رابط کاربری در وب (بخش اول)

امروزه با گسترش دسترسی طراحان به اینترنت، آن ها دیگر به خود این زحمت را نمی دهند تا ابزارهای لازم طراحی (همچون آیکون ها، گردینت ها و غیره) را در کامپیوتر شخصی خود ذخیره کنند. هرگاه که اراده کنند ابزارهایی در اینترنت وجود دارد که تنوع آن ها میلیون ها بار بیشتر از فایل های ذخیره شده یک طراح است. در این مطلب و مطالب ادامه آن، قصد داریم تا مفیدترین و کاربردی ترین وبسایت های مرجعی که در بالا ذکر شد را به شما معرفی نماییم.

مشاهده مطلب
طراحی متریال چیست

طراحی متریال چیست

بدون شک تا کنون نام Material Design یا همان طراحی متریال را شنیده و خوانده اید. اگر بخواهیم این سبک طراحی را در یک جمله معرفی کنیم باید بگوییم که متریال عبارت است از نسخه ای مکتوب از نتایج مجموعه ای عظیم از تحقیقات علمی و عملی بر روی رفتار کاربران و نکات دیداری در طراحی مسطح (Flat Design) که توسط کمپانی مطرح Google ارائه شده است.

مشاهده مطلب
20 فونت برتر انگلیسی برای طراحی سایت

20 فونت برتر انگلیسی برای طراحی سایت

امروزه دوره جدیدی از استفاده از فونت ها در تایپوگرافی سایت ها را شاهد هستیم. بدون شک ابزار Google Fonts یکی از ارزشمندترین منابع وب فونت می باشد و از آنجایی که open source می باشد، این امکان را به شما می دهد تا هم در وب سایت های شخصی و هم در وب سایت های شرکتی و تجاری از آن استفاده کنید. علاوه بر این، گوگل فونت به شما کمک می کند تا فونت هایی که در سایت خود در کنار یکدیگر می گذارید، با هم از لحاظ بصری تطابق داشته و نمایش مناسبی در همۀ پلتفرم ها همچون سایت و موبایل داشته باشند. استفاده از تایپوگرافی به عنوان یکی از المان های اصلی در طراحی وب سایت در چند سال اخیر، به این معناست که Google Fonts بیش از پیش ارزشمند شده و مخاطبان بسیار زیادی دارد. امروز می خواهیم 20 فونت برتر این سایت که وزن های استانداردی دارند را به شما معرفی کرده و امیدواریم که در طرح های انگلیسی زبان خود از این فونت ها استفاده کنید:

مشاهده مطلب
روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

رنگ ها جزو مهم ترین، برجسته ترین و تاثیرگذارترین قسمت های یک وب سایت می باشد. اگر رنگ های انتخاب شده برای رابط کاربری طراحی شده، مناسب نباشند، نتیجه می تواند حتی شکست و افت کاربران سایت شود. چرا که مخاطب ارتباط مورد نظر را با طرح برقرار نکرده و به صورت ناخودآگاه وبسایت را ترک خواهد کرد. در این مطلب، به بررسی برخی از رنگ ها و معنی آن ها در طراحی یک وب سایت حرفه ای خواهیم پرداخت.

مشاهده مطلب
گرادینت های مدرن در طراحی وب

گرادینت های مدرن در طراحی وب

در حدود 8 یا 9 سال پیش در طرح های مختلف از گرادینت ها (Gradients) بسیار استفاده می شد. اما با گذشت زمان و شناخت و به کارگیری سبک های جدید طراحی همچون طراحی مسطح (Flat Design) و طراحی متریال گوگل (Google Material Design) توسط طراحان ایرانی، گرادینت ها به مرور نادیده گرفته شدند و به قولی، از مد افتادند! اما حالا گرادینت ها به طراحی مدرن بازگشته اند؛ با قدرتی بیش از پیش! در این مقاله به بررسی برخی موارد استفاده از Gradient ها خواهیم پرداخت.

مشاهده مطلب
تایپوگرافی در طراحی رابط کاربری

تایپوگرافی در طراحی رابط کاربری

مردم همیشه می خوانند. البته نه فقط کتاب ها و مجلات را، بلکه چیزهای دیگر مثل اطلاعات مختلف در اینترنت و یا آگهی های خیابانی را نیز می خوانند. به هرحال، فقط اقلیت خواننده ها ممکن است بدانند که چقدر زمان و تلاش در پشت هر یک خط وجود دارد. هنگامی که ما یک نسخه از آن را به راحتی و سادگی می خوانیم، گویی از طراح تشکر کرده ایم. آرایش متن و زیبایی شناسی فونت ها در میان طراحان از اولویت بالایی برخوردار است. برای ساخت یک رابط کاربری روشن و تاثیرگذار، طراحان باید با مبانی علم تایپوگرافی آشنایی داشته باشند. مقالۀ امروز نکات اساسی در تایپوگرافی را بیان می کند؛ نکاتی که هر طراح حرفه ای باید آن ها را درک کرده و در پروژه های خود به کار گیرد.

مشاهده مطلب
رابط کاربری چیست

رابط کاربری چیست

در سال های اخیر واژۀ "رابط کاربری" زیاد به گوشمان خورده است. در صحبت از وبسایت ها، اپلیکیشن ها و حتی سیستم عامل های مختلف این واژه بسیار کاربرد دارد. اما واقعا این کلمه به چه معناست؟ رابط کاربری محیطی گرافیکی برای کاربر است تا او بتواند به وسیلۀ آن با سیستم تعامل برقرار کند. تفاوت آن با UX این است که رابط کاربری فقط زیر مجموعه ای از تجربه کاربری بوده و User Experience طیف وسیع تری از موارد را در بر می گیرد. طراحی رابط کاربری صرفا طراحی گرافیک نمی باشد و طراح باید با اصول و مسائل مختلفی همچون ساختار وب سایت ها و یا اپ ها، محدودیت های برنامه نویسی و اصول تجربه کاربری آشنایی داشته باشد.

مشاهده مطلب