امروزه  در میان کلام بسیاری از افراد تجربه کاربری شنیده می شود .دانشی که در  واقع باعث مهندسی کسب و کارها و تخصصی کردن  طراحی های لازم در دنیای ما شده  است. امروزه هر کمپانی ، شرکت ، تجارت، استارتاپی که به صورت حرفه ای و بزرگ فعالیت می کنند نمیتوانند بدون طراح تجربه کاربری به کار خود ادامه دهد...
در بخش های قبل تعریف و مثال های تجربه کاربری را بیان کردیم .برای یاد اوری ،تجربه کاربری  یعنی بدست اوردن اطلاعات از کاربران در  استفاده از رابط کاربری می باشد.در واقع همه تعاملات که یک کاربر با یک سیستم که دارای رابط کاربری است باید از نظر عملکردی و از نظر روانشناختی بررسی شود. همه این موارد  در کل زمان اجرا سیستم یعنی در زمان قبل ، حین و بعد از اجرا باید همه اطلاعات ثبت و بررسی شود..
اگر بخواهیم از دید یک کسب و کار به تجربه کاربری نگاه کنیم شاید باید اینطور گفت که  تجربه کاربری  تکمیل کننده نیاز های کارفرما ، صاحبان کار، مدیران با کاربران  سیستم های خود می باشند که باعث بقا و پیشرفت  چرخه کسب و کار خود می شوند.
بسیاری از افراد تجربه کاربری را یک مدل توسعه نرم افزار به صورت خطی در نظر می گیرند که دارای انتها است اما در واقع این چنین نیست . کلا فرآیند های تجربه کاربری به صورت چرخشی و ادامه دار به کار خود ادامه می دهند و با پایان یافتن یک حلقه ، حلقه جدید شروع به کار می کند و همچنان به کار خود ادامه می دهند تا سیستم راندمان و بازدهی بهتری داشته باشد و این چرخه هیچگاه نمی ایستد. شاید ساده ترین و مهم ترین آن توسعه سیستم ها و کسب و کارهای آنلاین است که خود نیازمند تحقیق ، بررسی و جمع آوری اطلاعات می باشد تا بتوانند به خوبی به کار خود ادامه دهند.
به عنوان مثال در یک فروشگاه اینترنتی که کالای دیجیتال می فروشند، تصمیم میگرند به توسعه فروشگاه برای اضافه کردن لوازم منزل در وب سایت خود باشند.
دراین مرحله نیاز به امکان سنجی بازار و جمع اوری اطلاعات نسبت به نحوه خرید لوازم منزل ، بیشترین کالای خریداری شده در بازار ، قیمت های کالای های واردتی و نوسان دار ، بررسی ریسک عدم  کالاهای داخلی در کنار کالاهای خارجی و بررسی نحوه پشتیبانی مناسب محصول و .. بسیاری از فاکتور های مهم در زمینه کالاهاست..
از جنبه دیگر میتوان به سراغ کاربران رفت و بررسی کرد که چه پارامتر هایی کمک می کنند تا کاربران ترغیب به خرید اینترنتی دارند ؟ چه چالش هایی در خرید لوازم منزل برای آن ها وجود دارد ؟ و....
حال مثالی را بررسی کنیم که روی یک چرخه قدیمی حرکت می کنند ....
در همان فروشگاه اینترنتی خرید یک کالای خارجی از برند X لوازم جانبی  موس و کیبورد  با هم خریداری می شود و برند داخلی مشابه ان فقط خرید  کیبورد آن انجام می شود.پس از انجام مصاحبه از خریداران این محصولات ، بخش انتفادات و پیشنهادات، نظر سنجی های موجود در سایت در صورت وجود شروع به  بررسی اطلاعات ، تحلیل و داده کاوی  متوجه می شوید به دلیل عدم وجود گارانتی نامناسب برای موس ، ترجیح افراد برای خرید بیشتر کالای خارجی X  می باشد که گارانتی مناسبی نسبت به محصول داخلی دارد و همین باعث افت خرید شدید کالای ایرانی با موس و کیبورد همزمان بوده و فقط کیبورد آن را به دلیل داشتن نظرات مثبت کاربران خریداری می کنند چرا که گارانتی مناسبی نداشته اند .
همه این موارد نشان از تاثیر مهم تجربه کاربری می باشد که این فرایند خطی نیست و به صورت  چرخه های بی پایان تکرار و انجام می شود و با جمع آوری و تحلیل و بررسی اطلاعات باعث شکوفایی کسب و کار و رونق همیشگی آن می شود.