در پست های قبل به صورت کامل در مورد تعریف تجربه  کاربری صحبت کردیم .در این پست  به ماهیت و هدف اصلی تجربه کاربری می پردازیم. با این که تجربه کاربری جزو مهم ترین و پایه ای ترین بخش یک سیستم می باشد، شاید بتوان گفت در ایران به صورت جامع و صحیح تجربه کاربری به کار گرفته نمی شود. دلایل زیاد و مختلفی دارد. شاید بحث زمان، هزینه، باور به اهمیت تجربه کاربری از مهم ترین چالش های روزمره تجربه کاری باشد. اما یکی از چالش های موجود در اجرای تجربه کاربری بحث بدست آوردن اطلاعات صحیح می باشد. با توجه به پست های قبلی به این نتیجه رسیدیم که باید از کاربران جمع آوری اطلاعات داشته باشیم. این مسله که در نظر بسیاری از طراحان رابط کاربری نامرسوم ویا حتی غیرضروری می باشد، مهم ترین بخش پروژه باشد.

به دلیل این که ما طراحی را بر اساس نیازهای کاربران همان سیستم رابط کاربری باید انجام دهیم. اگر ما رابط کاربری طراحی کنیم که مناسب کاربران مورد نظر ما نباشد شاید تا بعد از مراحل پیاده سازی و تست متوجه نشویم ولی بعد از مدتی مشخص دوباره جلسات بین کارفرما و مدیرپروژه به صورت مداوم صورت می گیرد تا هزینه ها و ویرایش های مجدد پروژه شکل بگیرد ...

در عین حال هنوزهم بسیاری از کارفرمایان و مدیران بر عدم نیاز تجربه کاربری اصرار دارند ولی به صورت مطمئن  با فرآیند تجربه کاربری باعث  کاهش هزینه های مجدد می شود  و به علاوه افزایش بهروری وراندمان مجموعه می شود. اگر بخواهید کلید موفقیت پروژه های خود را متوجه شوید،باید به دنبال کشف کاربران مد نظر سیستم خود باشید.

این موضوع به  ظاهر ساده اینقدر اهمیت دارد که می تواند بسیاری از نیاز های شما را برطرف کند. زمانی که بتوانید نیازهای مشتری بالقوه خودتان را پوشش دهید،  گسترش کسب و کار  و موفقیت بیشتر شما را فراهم می کند. کشف کاربران خود که منجر به جمع آوری اطلاعات صحیح از کاربران می باشد، مهم ترین و تاثیر گذار ترین قدم برای تجربه کاربری می باشد. اگر این فاکتور مهم و کلیدی را قبول ندارید وقت خودتان را صرف تجربه کاربری و به کار گیری آن نکنید. شاید شما تجربه ی کاری و طراحی بعد ازسال های زیادی  دارید ولی همیشه به طور قطع نمی توانید نیاز های کاربران خود را بدون تحقیق و بررسی  شناسایی کنید..
این کلید مهم  را در دسته  کلید خود که شامل  مدیریت، طراحی موثر، بازاریابی ، پیاده سازی ، پشتیانی هستند   قرار دهید تا شاهد رشد و سبقت گرفتنن از رقبای بالقوه  خود باشید...