در سال های اخیر واژۀ "رابط کاربری" زیاد به گوشمان خورده است. در صحبت از وبسایت ها، اپلیکیشن ها و حتی سیستم عامل های مختلف این واژه بسیار کاربرد دارد.
اما واقعا این کلمه به چه معناست؟

 

User Interface یا همان UI
رابط کاربری که در زبان انگلیسی به آن User Interface  (و مخفف آن UI) گفته می شود، محیطی است که برای کاربر (عمدتا انسان) ایجاد می شود تا بتواند بدون داشتن دانش برنامه نویسی و علم فنی، دستورات خود را به سیستم ارائه نماید.
به زبان ساده تر، UI محیطی گرافیکی می باشد که کاربر با آن تعامل دارد  و به کاربر اجازه نمی دهد تا پشت صحنه اتفاقات برنامه را که در قالب کد هستند، ببیند.

 

تاریخچه رابط های کاربری
تاریخچه واسط های کاربری (همان UI) را میتوان به مراحل زیر دسته بندی کرد؛ این دسته بندی بر اساس نوع غالب رابط های کاربری در هر دوره است:

  1. دسته ای، ۱۹۴۵ – ۱۹۶۸ : در این نوع هیچگونه صفحه نمایش وجود نداشت و دستگاه خروجی خود را بر روی یک تکه کاغذ پرینت می کرد.
  2. خط فرمان، ۱۹۶۹ – حال : شامل یک صفحه نمایش است که دستورات داخل آن تایپ شده و پاسخ دستگاه نیز داخل همان نمایش داده میشود.
  3. گرافیکی : این نوع همین دستگاه های امروزی می باشد که محتوا با المان های گرافیکی آمیخته شده و نمایش داده می شود . رابط کاربری گرافیکی به دلیل زیبایی و آسانی کار با آن به نوع غالب در آمده و ما در گروه طراحی سایت دارچین خدمات طراحی آن ها را ارائه می دهیم.

 

تفاوت بین رابط و تجربه کاربری
UI (رابط کاربری) و UX (تجربه کاربری) مخفف هایی هستند که ممکن است به صورت اشتباه مورد استفاده قرار می گیرند. آنها کاملا معناهایی متفاوتی دارند و در حقیقت UI زیر مجموعه ای از UX می باشد.
UI مخفف User Interface و به معنای رابط کاربری است که به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ و مکان آن ها می باشد.
UX مخفف User Experience می باشد که بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می نمایند، گفته می شود. در حقیقت کل یک محصول تجربه کاربری یا User Experience می باشد و هر بخش از آن User Interface یا رابط کاربری نامیده می شود.
طراحی رابط کاربری وب سایت نیازمند آشنایی با تجربه کاربری (UX)، تکنولوژی های طراحی وب، محدودیت های برنامه نویسی و ساختار سیستم های مدیریت محتوا می باشد. به همین خاطر برای طراحی رابط کاربری یک وب سایت، آشنایی با گرافیک به تنهایی کافی نیست. اعضای تیم دارچین با آشنایی و تسلط کامل با این اصول، خدمات طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری را به شکلی حرفه ای ارائه می دهند.

 

جمع بندی
رابط کاربری محیطی گرافیکی برای کاربر است تا او بتواند به وسیلۀ آن با سیستم تعامل برقرار کند. تفاوت آن با UX این است که رابط کاربری فقط زیر مجموعه ای از تجربه کاربری بوده و User Experience طیف وسیع تری از موارد را در بر می گیرد. طراحی رابط کاربری صرفا طراحی گرافیک نمی باشد و طراح باید با اصول و مسائل مختلفی همچون ساختار وب سایت ها و یا اپ ها، محدودیت های برنامه نویسی و اصول تجربه کاربری آشنایی داشته باشد.