همه ما در تعاملات روزمره خود تجربه های زیادی را درک و یا حتی منتقل می کنیم. تجربیاتی که در استفاده از سرویس ، سیستم و یا یک محصول  بدست می آوریم. این تجربیات شامل پیدا کردن  سریع  یک بسته شکلات با نام و طعم دلخواه خودمان از یک فروشگاه بزرگ، لذت  انتخاب یک کالا با  قیمت مناسب از یک فروشگاه اینترنتی انلاین  یا راضی نبودن از طراحی نامناسب صندلی دستگاه های ورزشی در  بعضی از پارک های شهر  است.  در همه این مثال ها  تجربیاتی خوب و بدی هست که در روزمره و به صورت ناخود اگاه  مواجه هستیم .

ولی آیا تا به حال با خودمان فکر کرده ایم که همه تجربیات که خوشایند برای ما بوده اتفاقی نیست ؟
تا حالا دقت کرده اید سعی میکنیم تجربیات خوب و بد خودمان  را با خانواده ، دوستان و آشنایان در میان می گذاریم و در استفاده به  آن ها توصیه  می کنیم ؟

در واقع دانش و علمی  به صورت غیر مستقیم در تعاملات انسان با یک محصول ، سیستم  یا سرویس وجود دارد که در همه ابعاد داده ها ، طراحی ، کیفیت و  به طور کلی همه ویژگی هایی که لازم است یک نفر (کاربر ) با آن موجودیت  در ارتباط باشد، وجود دارد. بیاین با هم به تعریف این موضوع بپردازیم.

تعریف تجربه کاربری :

تجربه کاربری  (User Experience ) که به صورت مخفف UX  نیز نوشته می شود، نامی  به نسبت تازه که به طور  تدریجی در میان صحبت های   مهندسین، طراحان و به طور کلی جامعه  ایرانی  شنیده می شود .

دوران شروع آن  به اوایل قرن 19 و دوران ماشین شناخته می شود.  شاید دوران تکامل و شناخته شدن به عنوان دانشی  جدید به صورت رسمی تر در اواخر دهه 1990 توسط یک طراح صنعتی به نام دونالد نورمن (Donald Norman )  پایه گذاری شد. تعریف های زیاد و متعددی از تجربه کاربری  از صاحب نظران در  این حوزه یا منابع معتبر در بستر اینترنت وجود دارد و می توانید به ان ها مراجعه کنید.

من  تعریفی که سازمان جهانی استاندارد(ISO ) با شماره کد  9241-210 دارد انتخاب کردم(به دلیل این که تعریف معتبر تر،  و قدیمی تر است و اکثر افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند به رسمیت می شناسند ) عبارت زیر است :

تمام ادراکات و پاسخ هایی که از نتیجه کار با یک محصول ، سیستم و یا سرویس به دست می آورید

توضیح این تعریف به زبان  ساده تر به این صورت است که  تجربه کاربری  در واقع رفتار و نتیجه  تعامل کاربران با سرویس ، محصول یا سیستم است که هم از نظر احساسی (روانشناختی )و هم از نظر عملکردی احساس لذت بخش بودن ،دوست داشتنی بودن  و مفید بودن  به مخاطب خود منتقل کند.البته برای رسیدن به همچین هدفی پارامتر های مشخصی نیز وجود دارد که در این بخش هنوز نیاز به توضیح نیست .

از پر کاربردترین حوزه های تجربه کاربری می توان به طراحی رابط کاربری سیستم های کامپیوتری و موبایل، طراحی محصول و طراحی صنعتی اشاره کرد.

جمع بندی :

حالا متوجه اهمیت تجربه کاربری  می شوید . زمانی که به نظر یک حس رضایت یا لذت تعامل از یک محصول یا سرویس اتفاقی نیست و حتما دلایلی پشت آن وجود دارد.باید بسیاری نکات در جمع اوری داده ها ، طراحی محصول ، پیاده سازی ، پشتیبانی  و.... همه با هم به عنوان یک سیستم در کنار هم فعالیت داشته باشند تا کار به خوبی انجام شود .

تجربه کاربری بخش حساس و قلب تپنده یک شرکت ، ارگان، سازمان، کارخانه و به طور کلی یک سیستم  است که باید به خوبی به آن توجه شود واز  پرکاربردترین حوزه های   تجربه کاربری  می توان به  طراحی رابط کاربری  سیستم های کامیپوتری  و موبایل نام برد.