در بخش اول در زمینه تجربه کاربری صحبت کردیم و تعریف آن را به صورت کلی بیان کردیم.برای درک ساده تربخش اول یک مثال رو با هم بیشتر بررسی می کنیم .باید توجه داشته باشید تجربه کاربری در حوزه های مختلفی کاربرد دارد ولی به دلیل اینکه تخصص مرتبط با این بلاگ در زمینه  رابط کاربری های موبایل و اپلیکیشن می باشد، مطالب این بلاگ بیشتر در مورد طراحی تجربه کاربری موبایل و اپلیکیشن می باشد.

 نزدیک به یک دهه است که دنیای دیجیتال تاثیر بسیار زیادی در خرید ، فروش ، تراکنش های مالی و ویژگی های زیادی دیگری که جامعه به آن نیاز دارد تاثیر گذار بوده است . آدم ها تمایلات بیشتری برای راحتی در انجام  کار های خود و کارهای روزمره در دنیای  دیجیتال  دارند . از همه مهم تر بحث رقابت در بازار و کسب و کار جای پای خوبی در فضای مجازی و دنیای دیجیتال بازکرده است.

همه این موارد دست به دست هم می دهند تا شما بهترین سرویس های اینرتنی را برای  کارهای خودتان انتخاب کنید.

به عنوان مثال میخواهید یک کالای دیجیتال خریداری کنید. در ساده ترین حالت از فروشگاه اینترنتی شروع به جستجو محصول ،  مقایسه ویژگی ها و  بررسی قیمت مورد نظر کالای خودتان اقدام می کنید. البته هنوز هم بسیاری از افراد سیستم های سنتی را برای استفاده ترجیح می دهند و پس از جستجو و بدست اوردن اطلاعات از فضای مجازی  از روش های قدیمی استفاده می کنند ولی شما وضعیتی را درنظر بگیرید که می خواهید از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید .

بحث نام فروشگاه، قدمت و  میزان فروش از فاکتور های قدیمی کسب و کار های سنتی و مدرن است. اما همه ویژگی ها به  این موارد خلاصه نمی شود که شما بتوانید از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید.

یکی از فاکتورهای مهم بحث اعتماد کاربر به فروشگاه اینرتنی می باشد. یعنی کاربر شما بدون داشتن نگرانی محصولی که می خواهد  بتواند  خرید کند به عنوان مثال :  داشتن نشان الکترونیکی خرید، باز پس گرفتن محصول پس از مدت مشخص، پشتیبانی مناسب و دقیق در فرآیند خرید تا تحویل محصول ، اطمینان داشتن از اینکه کالایی که تهیه می کند همان ظاهر و ویژگی های مد نظری که در وب سایت باشد معرفی کند.

فقط کافی است محصولی که کاربر از سایت شما خریداری می کند با تاخیر به دست او برسد یا محصول معیوب باشد  و پشتتیبانی مناسبی نداشته باشد تا  نه تنها از فروشگاه شما خرید نکند بلکه به اطرافیان خود نیز تجربیات خود را منتقل کند تا  دیگر از فروشگاه شما خرید نکنند.

 

رابط کاربری فروشگاه آنلاین

 

یکی دیگر از فاکتورهای مهم ، رسیدن کاربر شما به کالای مورد نیاز خودش در کمترین زمان ممکن بر روی فروشگاه اینترنتی یا به طور کلی وب سایت شما است.بعضی از فروشگاه ها به خاطر طراحی نامناسب رابط کاربری  در استفاده از تبلیغات زیاد در وب سایت خود  یا پیچیدگی در جستجوی محصول  یا دسته بندی  نامناسب  کالای خود کاربران را گیج می کنند تا حدی که شاید کاربر پس از مدت کوتاهی از سایت شما خارج شود  و دست از جستجو در فروشگاه شما بردارد. چه برسد به این که بخواهد خرید کند. این تجربه منفی باعث می شود تا دیگر کاربر به سایت شما باز نگردد.


فاکتورهای بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد ولی هدف اشنایی شما با تجربه کاربری به صورت واقعی تر می باشد.

کاربرانی که  در مثال ما با یک فروشگاه اینترنتی در تعامل هستند نشان می دهند که همه رفتار و تعاملی که کاربر با فروشگاه اینترنتی دارد از لحظه پیدا کردن اطلاعات دلخواه ، طراحی  رابط کاربری ، انتخاب محصول ، پشتیبانی صحیح و...  نیازمند بررسی و تحلیل و است . این تحلیل و بررسی که وظیفه طراحان تجربه کاربری است تا بتوانند این تعامل و لذت خرید  با همه ویژگی هایی که کاربران دوست دارند به وجود آورند.

باز هم متوجه می شویم که تمام رضایت و لذت از خرید فروشگاه های اینرنتی بزرگ بی دلیل نیست و افرادی  به صورت تخصصی فعالیت دارند تا بتوانند  کاربران خود را از فروشگاه اینرتنی راضی نگه دارند و کالاهای مناسب آن ها را ارائه دهند.علاوه بر همه این ها  باعث گسترش کسب و کارهای انلاین، افزایش درآمد و بازدهی میشوند. در واقع طراحان تجربه کاربری کفه های ترازوی  کسب و کار را بین کاربران و کارفرما یکسان نگه می دارند تا یک سیستم به صورت هدفمند با عمر بالا به کار خود ادامه دهد.