تمامی مطالب رابط کاربری
رابط کاربری چیست

رابط کاربری چیست

در سال های اخیر واژۀ "رابط کاربری" زیاد به گوشمان خورده است. در صحبت از وبسایت ها، اپلیکیشن ها و حتی سیستم عامل های مختلف این واژه بسیار کاربرد دارد. اما واقعا این کلمه به چه معناست؟ رابط کاربری محیطی گرافیکی برای کاربر است تا او بتواند به وسیلۀ آن با سیستم تعامل برقرار کند. تفاوت آن با UX این است که رابط کاربری فقط زیر مجموعه ای از تجربه کاربری بوده و User Experience طیف وسیع تری از موارد را در بر می گیرد. طراحی رابط کاربری صرفا طراحی گرافیک نمی باشد و طراح باید با اصول و مسائل مختلفی همچون ساختار وب سایت ها و یا اپ ها، محدودیت های برنامه نویسی و اصول تجربه کاربری آشنایی داشته باشد.

مشاهده مطلب
تایپوگرافی در طراحی رابط کاربری

تایپوگرافی در طراحی رابط کاربری

مردم همیشه می خوانند. البته نه فقط کتاب ها و مجلات را، بلکه چیزهای دیگر مثل اطلاعات مختلف در اینترنت و یا آگهی های خیابانی را نیز می خوانند. به هرحال، فقط اقلیت خواننده ها ممکن است بدانند که چقدر زمان و تلاش در پشت هر یک خط وجود دارد. هنگامی که ما یک نسخه از آن را به راحتی و سادگی می خوانیم، گویی از طراح تشکر کرده ایم. آرایش متن و زیبایی شناسی فونت ها در میان طراحان از اولویت بالایی برخوردار است. برای ساخت یک رابط کاربری روشن و تاثیرگذار، طراحان باید با مبانی علم تایپوگرافی آشنایی داشته باشند. مقالۀ امروز نکات اساسی در تایپوگرافی را بیان می کند؛ نکاتی که هر طراح حرفه ای باید آن ها را درک کرده و در پروژه های خود به کار گیرد.

مشاهده مطلب
گرادینت های مدرن در طراحی وب

گرادینت های مدرن در طراحی وب

در حدود 8 یا 9 سال پیش در طرح های مختلف از گرادینت ها (Gradients) بسیار استفاده می شد. اما با گذشت زمان و شناخت و به کارگیری سبک های جدید طراحی همچون طراحی مسطح (Flat Design) و طراحی متریال گوگل (Google Material Design) توسط طراحان ایرانی، گرادینت ها به مرور نادیده گرفته شدند و به قولی، از مد افتادند! اما حالا گرادینت ها به طراحی مدرن بازگشته اند؛ با قدرتی بیش از پیش! در این مقاله به بررسی برخی موارد استفاده از Gradient ها خواهیم پرداخت.

مشاهده مطلب
روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

رنگ ها جزو مهم ترین، برجسته ترین و تاثیرگذارترین قسمت های یک وب سایت می باشد. اگر رنگ های انتخاب شده برای رابط کاربری طراحی شده، مناسب نباشند، نتیجه می تواند حتی شکست و افت کاربران سایت شود. چرا که مخاطب ارتباط مورد نظر را با طرح برقرار نکرده و به صورت ناخودآگاه وبسایت را ترک خواهد کرد. در این مطلب، به بررسی برخی از رنگ ها و معنی آن ها در طراحی یک وب سایت حرفه ای خواهیم پرداخت.

مشاهده مطلب
20 فونت برتر انگلیسی برای طراحی سایت

20 فونت برتر انگلیسی برای طراحی سایت

امروزه دوره جدیدی از استفاده از فونت ها در تایپوگرافی سایت ها را شاهد هستیم. بدون شک ابزار Google Fonts یکی از ارزشمندترین منابع وب فونت می باشد و از آنجایی که open source می باشد، این امکان را به شما می دهد تا هم در وب سایت های شخصی و هم در وب سایت های شرکتی و تجاری از آن استفاده کنید. علاوه بر این، گوگل فونت به شما کمک می کند تا فونت هایی که در سایت خود در کنار یکدیگر می گذارید، با هم از لحاظ بصری تطابق داشته و نمایش مناسبی در همۀ پلتفرم ها همچون سایت و موبایل داشته باشند. استفاده از تایپوگرافی به عنوان یکی از المان های اصلی در طراحی وب سایت در چند سال اخیر، به این معناست که Google Fonts بیش از پیش ارزشمند شده و مخاطبان بسیار زیادی دارد. امروز می خواهیم 20 فونت برتر این سایت که وزن های استانداردی دارند را به شما معرفی کرده و امیدواریم که در طرح های انگلیسی زبان خود از این فونت ها استفاده کنید:

مشاهده مطلب
طراحی متریال چیست

طراحی متریال چیست

بدون شک تا کنون نام Material Design یا همان طراحی متریال را شنیده و خوانده اید. اگر بخواهیم این سبک طراحی را در یک جمله معرفی کنیم باید بگوییم که متریال عبارت است از نسخه ای مکتوب از نتایج مجموعه ای عظیم از تحقیقات علمی و عملی بر روی رفتار کاربران و نکات دیداری در طراحی مسطح (Flat Design) که توسط کمپانی مطرح Google ارائه شده است.

مشاهده مطلب
ابزارهای کاربردی طراحی رابط کاربری در وب (بخش اول)

ابزارهای کاربردی طراحی رابط کاربری در وب (بخش اول)

امروزه با گسترش دسترسی طراحان به اینترنت، آن ها دیگر به خود این زحمت را نمی دهند تا ابزارهای لازم طراحی (همچون آیکون ها، گردینت ها و غیره) را در کامپیوتر شخصی خود ذخیره کنند. هرگاه که اراده کنند ابزارهایی در اینترنت وجود دارد که تنوع آن ها میلیون ها بار بیشتر از فایل های ذخیره شده یک طراح است. در این مطلب و مطالب ادامه آن، قصد داریم تا مفیدترین و کاربردی ترین وبسایت های مرجعی که در بالا ذکر شد را به شما معرفی نماییم.

مشاهده مطلب